Print Page   |   Contact Us   |   Report Abuse   |   Sign In   |   Join
Committees

Nominating Committee

Rodney Reynolds (Immediate Past President) Chair; Benny LeMaster and Robert Gutierrez-Perez (2020-2021) (elected by the Legislative Assembly); Jennette Lovejoy (2019-2021) and Godfried Asante (2020-2022) (elected by the Executive Council); Darrian Carroll (Communication Theory and Research), Andi Zamora (Community Colleges), Jimmie Manning (Interpersonal Communication), Hillary Jones (Media Studies), Marek Muller (Environmental Communication).

Finance Committee

Paul Mongeau (Chair), Justin Boren and Erik Aoki (appointed by the President); Heather Canary (First Vice President); and Sara Hayden (Executive Director)

Publications Committee

LeiLani Nishime (Chair), Lourdes Martinez and Bryant Keith Alexander (appointed by the President); Robin Rowland (Editor, Western Journal of Communication); Tara McManus (Editor, Communication Reports); Maria Blevins (WSCA News & Social Media Editor)

Time and Place Committee

Robert Leonard (Chair), Kathleen McConnell and Samuel Jay (elected by the Executive Council); Carlos Tarin (Speech Activities Coordinator), and Sara Hayden (Executive Director)

Member Services Committee

 Andrea McCracken (Chair), Donna Gotch and Elizabeth Whittington (appointed by the President); Heather Canary (First Vice President)

Distinguished Scholar Award

Santhosh Chandrashekar (Chair), Roberta Chevrette (2019-2021)  and Jimmie Manning (2020-2022) (elected by the Legislative Assembly); Brian Ott (appointed by the President); and Fatima Alaoui (appointed by the Executive Council)

Distinguished Service Award

Robert Layne (Chair), Donna Gotch, Rodney Reynolds, and Santhosh Chandrashekar (ex-officio, non-voting)

Distinguished Teaching Award

 Anthony Cuomo (Chair), Carlos Flores (2019-2021) and Shadee Abdi (2020-2022) (elected by Legislative Assembly); Kandace Harris (appointed by the President), Debra Waddell (appointed by the Executive Council) and Amy Edwards (ex-officio, non-voting) 

Model Communication Program Award

Amy Edwards (Chair), Andi Zamora (Chair of Community College Interest Group), and Kendra Rivera (Chair of Communication & Instruction Interest Group)

B. Aubrey Fisher Award

Robin Rowland, (Editor, Western Journal of Communication), Chair; Gretchen Bergquist, Derek Buescher, Kundai Chirindo, Heather Crandall, Michael Middleton, and Jordan Soliz

Credentials Committee

Kesha Morant Williams, Jamila Cupid, Noor Ghazal Aswad

 

Leigslative Assembly Parliamentarian

Jason Jordan

 

Elected Representatives to the WSCA Legislative Assembly

 
2020-2021 Conventions

Shadee Abdi, Veronica Dawson, Qingweng Dong, Nandita Sabnis, Michael Walker

2021 and 2022 Conventions
elections held November 2020


WSCA Representatives to NCA

NCA Legislative Council (elected by the WSCA Legislative Assembly)

Robert Stockton, 2018 through 2020
Melissa Tafoya, 2019 through 2021
Robert Leonard, 2020 through 2022

NCA Nominating Committee

 Rodney Reynolds, Immediate Past President
 

NCA Regional Advancement and Promotion Advisory Board

Maria Blevins, WSCA News and Social Media Editor


 

Membership Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal